Často kladené otázky k labioplastice

Často kladené otázky našich zákaznic

Labioplastika

Jak dlouho zákrok trvá a jaká je jeho cena?

Zákrok trvá průměrně 1-2 hodiny. Cena v našem centru se pohybuje od 14 000 do 20 000 Kč podle rozsahu výkonu.

Jaká jsou rizika a možné komplikace výkonu?

Riziko představuje porucha hojení tkáně. Sešitá tkáň se nezhojí a okraje rány spolu nesrostou. Drobné defekty se zhojí po určité době samy. Při větší poruše může být nutné provést ještě následnou chirurgickou úpravu. Obecně má labioplastika podobná rizika jako ostatní chirurgické zákroky. Stejně jako vlastní zákrok je důležitá i následná péče o rány – tělesný klid, chlazení, hygiena.

Bolest je většinou jen krátkodobá, po první noci po zákroku se výrazně zmírňuje. Jen malá část pacientek pociťuje opravdu silnou bolest. Dostanete od nás Ibuprofen, který ve spojení s chlazením velmi době funguje.

Otok v operované oblasti je přítomen vždy. Z 80 % se vstřebá v prvních 3 týdnech. Zbytek ale může přetrvávat i 3 měsíce po výkonu. Také je vhodné za 14 dní po výkonu  2-3x denně mírně sevřít každé labium meze palec a ukazováček na 2-4 vteřiny. Tento manévr napomáhá cirkulaci lymfy a podporuje  proces hojení.

Provádí se zákrok v celkové nebo místní anestezii?

Naprostou většinu výkonů estetické gynekologie provádím v místní znecitlivění. Výkon zpravidla trvá 1-2 hodiny a zatížit ženu takto dlouhou narkózou je většinou zbytečné. Místní anestezii ženy zpravidla výborně snáší, kromě mírného píchnutí tenkou jehlou na začátku již žádnou další bolest necítí. Zákrok ale také  provádím v celkové anestezii nebo analgosedaci na přání.

Jak plánovat termín zákroku ve vztahu k menstruaci?

Zákrok plánujeme na období po menstruaci. Není vhodné, aby měsíčky přišli dříve než 7 dní po výkonu. Menstruaci je možné také posunout. Pokud používáte jednofázovou antikoncepci, stačí pokračovat dalším platíčkem bez pauzy. V ostatních případech předepisujeme lék NES (Noerethisteron). Začnete užívat jednu tabletu ráno a jednu večer dva dny před předpokládaným počátkem měsíčků. Po zákroku pokračujeme ještě 4 dny. Pak je možné lék vysadit a měsíčky se do jednoho či dvou dnů dostaví.

Kdy mohu začít znovu se sportem?

Šest týdnů po operaci.

Kdy je možné mít bezpečně pohlavní styk?

Bezpečně až po 6 týdnech po operaci. Do té doby nemusí být jizvy dostatečně pevné a mohlo by dojít k poškození. Stejné doporučení platí pro sport, jízdu na kole, běhání, jízdu na koni a podobně. Omezení platí také pro zavádění menstruačních tamponů.

Vaginoplastika

Je lepší laserová vaginoplastika nebo chirurgický výkon?

Laserová plastika působí otok tkáně, takže krátkodobě, po dobu 2-4 měsíců, je pochva těsnější a žena spokojená. Nebylo prokázáno, že by laser efektivně nastartoval remodelaci nebo omlazení tkáně. Podobná situace je v kosmetické chirurgii jiných partií – operace víček nebo facelift jsou výkony, které nelze neinvazívními výkony nahradit. Dosud nejsou k dispozici žádná objektivní medicínská data, která by efektivitu laseru ve středně a dlouhodobém horizontu potvrdila. Pokud by se tak stalo, budu mezi prvními, kdo si laser pro své pacientky opatří.

V současné době je vhodné použít laser tam, kde není vztah mezi nálezem a obtížemi pacientky – chirurg nevidí defekt, který by uměl opravit a přitom má žena subjektivní obtíže.

Jak plánovat termín zákroku ve vztahu k menstruaci?

Zákrok je vhodné plánovat po menstruaci. Není vhodné, aby měsíčky přišli dříve než 4 dny po výkonu.

Menstruaci je možné také posunout. Pokud používáte jednofázovou antikoncepci, stačí pokračovat dalším platíčkem bez pauzy. V ostatních případech předepisujeme lék NES (Noerethisteron). Začnete užívat jednu tabletu ráno a jednu večer dva dny před předpokládaným počátkem měsíčků. Po zákroku pokračujeme ještě 4 dny. Pak je možné lék vysadit a měsíčky se do jednoho či dvou dnů dostaví.

Perineoplastika

Jak plánovat termín zákroku ve vztahu k menstruaci?

Podobně jakou u všech ostatních výkonů v oblasti intimních partií je vhodné plánovat výkon na dobu po menstruaci. Nechceme, aby měsíčky přišly dříve než 4 dny po výkonu. Pro dobré zhojení je potřeba udržovat jizvy v čistotě a suchu – častěji oplachovat a občas osušit vlažným proudem vzduch z fénu. Menstruaci je možné také posunout. Pokud používáte jednofázovou antikoncepci, stačí pokračovat dalším platíčkem bez pauzy. V ostatních případech předepisujeme lék NES (Noerethisteron). Začnete užívat jednu tabletu ráno a jednu večer dva dny před předpokládaným počátkem měsíčků. Po zákroku pokračujeme ještě 4 dny. Pak je možné lék vysadit a měsíčky se do jednoho či dvou dnů dostaví.

Je potřeba odstraňovat stehy?

Stehy používáme vždy vstřebatelné, není je tedy potřeba odstraňovat – rozpustí se samy.

Kdy se mohu vrátit k normálním aktivitám?

Po 3-4 dnech se můžete vrátit k běžné práci.  Sportovní výkony, pohlavní styk a cvičení si budete muset odepřít nejméně 6 týdnů. Důvodem je fakt, že tkáň sešijeme, ale trvalý efekt pak vytváří jizva, kterou se rána zhojí. Biologické procesy potřebují čas, aby vazivo jizvy bylo dosti pevné a nehrozilo jeho uvolnění. To trvá právě 6-8 týdnů. Po stejnou dobu byste se také měla vyhnout riziku zácpy. Preventivní příjem vlákniny, eventuálně použití čípku se vyplatí. Po 4 týdnech je zpravidla možné se normální koupat.