Plastika stydkých pysků – zmenšení stydkých pysků

Velké stydké pysky (labia majora) jsou kožní valy, které ze stran ohraničují malá labia a vchod do pochvy. Tvoří je kůže s ochlupením a jejich důležitou částí je podkožní tuk.

V dětství a v mládí jsou velké stydké pysky pevné a poskytují ochranu vnitřním partiím v okolí poševního vchodu. V průběhu života, tak jak postupují procesy stárnutí těla, často dochází ke značnému vytažení kůže a také k úbytku podkožního tuku.

Povislá kůže ztrácí ochrannou funkci a může narušovat estetickou harmonii intimní oblasti.

Možnosti úpravy velkých stydkých pysků:

Odstranění povislé kůže

Roztaženou kůži odstraníme chirurgicky – v řase mezi velkými a malými pysky začneme řez, který rozšíříme ve formě vřeténka nebo půlměsíce směrem do strany. Délka řezu a velikost odstraněné kůže se řídí konkrétním nálezem. Výsledkem je jedna jizva štíhlá jizva a znovu napnutá kůže pysků velkých.
Tento zákrok provádím v místní anestezii. Po výkonu oblast cca 30 minut chladíme a poté může jít pacientka s doprovodem domů.

Vytažení vulvy (vulvopexe, vulva lift).

Někdy je celá vulva deformovaná v důsledku poklesu Venušina pahorku a celé oblasti pod ním. Výsledkem je změna tvaru poševního vchodu a pokles velkých stydkých pysků. Řešením je výkon, který z řezu podbřišku odstraníme část tukové tkáně z horní části Venušina pahorku a vyzdvihneme celou vulvu do normální polohy. Někdy je vhodné operaci doplnit liposukcí.

Tak jako poklesá kůže břicha, dosti často poklesá kůže a podkoží Venušina pahorku. Protože tuk Venušina pahorku přímo přechází do velkých stydkých pysků, není žádným překvapením, že tento povšechný pokles má vliv na jejich tvar. Velké pysky se zvětšují, „povolují“ a rozestupují. Částečně je problém řešitelný odstraněním částí kůže velkých pysků (viz. „Odstranění povislé kůže“). Nejlépe je ale provést celkové vytažení kůže a podkožního tuku Venušina pahorku a dolní části stěny břišní. Jedná se vlastně o variantu abdominoplastiky, která je jedním z nejčastějších estetických výkonů.

zmenšení velkých labií

Obrázek vlevo znázorňuje normální stav. Všimněte si souvislosti kůže a podkoží dolní části břicha, Venušina pahorku a velkých stydkých pysků (modrá linie). Vlivem gravitace, vytažením v graviditě a procesy stárnutí dochází k poklesu celého komplexu (viz modré šipky na prostředním obrázku). Řešením je odstranění části kůže a podkoží na hranic Venušina pahorku a dolní části břišní stěny, s vytažením a narovnáním velkých stydkých pysků (obrázek vpravo).

Tento výkon provádím v celkové anestezii. Pacientka přibližně za 3-4 hodiny o výkonu může odejít s doprovodem domů.

Ránu sešívám vstřebatelným stehem, který je zcela ukrytý v kůži a není třeba ho odstraňovat – rozpustí se sám.

Pro dobré zhojení je vhodné dodržovat klidový režim – vyhnout se těžší tělesné námaze, cvičení, jízdě na kole a podobně po dobu 6-8 týdnů. Po dobu 4 týdnů je vhodné nosit bandáž břicha – široký elastický obvaz na suchý zip, který lze běžně zakoupit v potřebné velikosti ve zdravotních potřebách.

Perineoplastika

Velké stydké pysky (velká labia) vzadu za poševním vchodem přecházejí do hráze (do perinea). Pokud je tato oblast pokleslá, „vytahaná“ či jinak poškozená, může být porušena tato zadní fixace velkých stydkých pysků. To může mít za následek jejich rozestup, neschopnost chránit poševní vchod a celkovou povislost. Rekonstrukce hráze – perineoplastika, může být v tomto případě zákrok, který celou situaci vyřeší (viz „Perineoplastika“)